Ökat fokus: Strategi ur ett styrelseperspektiv
En av styrelsens viktigaste uppgifter är att arbeta med bolagets långsiktiga tillväxt och överlevnad. Då blir de strategiska frågorna på olika nivåer avgörande för framgång. Under dessa utbildningsdagar får du lära dig hur man praktiskt kan arbeta med strategiska frågor.
Det finns inget facit för hur ett strategiarbete skall gå till utan det måste anpassas efter både marknad och verksamhet. Den viktiga utgångspunkten för företagets strategiarbete (förutom nulägesanalys, SWOT mm) är hur ni kan bli unik med er produkt eller tjänst. Under dagen får du veta hur tongivande ”gurus” tänker samtidigt som du genom övningar får handfasta råd kring hur strategiarbete kan gå till.
Upplägg
Det finns många nivåer på strategiarbete och vi koncentrerar oss på området "affärsstrategi" med många exempel. Det ingår även några gruppuppgifter där en går ut på att utveckla en affärsidé och strategi för hur ett företag kan växa snabbt trots att produkten är ganska enkel.
Utbildningen är främst inriktad mot SME dvs små och medelstora företag och den vardag dessa lever i. Ta möjligheten att investera i din egen kreativitet med hjälp av andras erfarenheter.
Stor nytta av utbildning har
Styrelseledamöter, egna företagare, verkställande direktörer, den som är med i en ledningsgrupp, den som vill utvidga sin kompetens efter en styrelseutbildning samt den som inser att vi alla tar olika typer av strategiska beslut oavsett om vi verkar i ett bolag eller är privatpersoner.
Lärare
Petra Palmgren Lindwall, ackrediterar lärare, klicka här för att se hennes meriterade cv.
KURSEN TÄCKER FÖLJANDE OMRÅDEN:
- Vad innebär strategi
- Vad säger gurus om strategi
- Företagets styrning
- Strategiska handlingsplanen
- Vad krävs för att beslut ska bli till handling
- Positionering
- Praktisk strategi med övningsföretag
Förkunskaper
Vi ser helst att du har en grundläggande styrelseutbildning i botten - Rätt fokus i styrelsearbetet eller liknande.
Sagt om Ökat Fokus Strategi
”Mycket proffsig föreläsare, bra material.”
”Välfylld dag med konkreta och operativa återkopplingar till det strategiska styrelsearbetet, med mycket igenkänningsfaktor såväl som nya tips och reflektioner
Läs mer här