Styrelseexperten svarar april 2021
Fråga
Jag är med i en styrelse på fem ledamöter inkl ordförande. Vi är enbart män och ”om det tycker jag egentligen inte”. Hur kan man gå till väga för att få en bättre fördelning?
Svar
För ett antal år sedan påtalade jag för min valberedning att nu är det dags att få in åtminstone en kvinna i styrelsen. Och det skedde. Det var absolut inget fel på denna kvinna, men hon kom inte riktigt till sin rätt. Av ledamöterna var 6 män och nu alltså 1 kvinna. Jargongen i styrelserummet var fortfarande grabbig/gubbig/teknisk/ekonomisk med mycket dåtidsperspektiv.
Jag gav valberedningen förslaget byta ut en manlig ledamot mot en kvinna vid kommande årsstämma. Det genomfördes och balansen blev bättre. Diskussionerna kom att handla även om andra värden som gagnade bolaget – ännu mer. Så småningom blev styrelsen i princip jämställd.
Så mitt råd; lika illa som det är att styrelsen bara består av män, lika illa är det om den innehåller enbart kvinnor. Det där med att ett kön inte bör understiga 40 % av styrelsens sammansättning kan vara en bra tumregel. Självklart är det kompetens som avgör, men med olika ingångar i diskussioner i styrelserummet ökar allas kompetens successivt.
Snacket om att det saknas kvinnor för styrelsearbete, det är nys. I StyrelseAkademien finns det närmare 2 000 kvinnliga medlemmar där många av dem vill engagera sig i styrelser. Samtidigt påstår ett gäng ägare att ”vi hittar inga kvinnor för styrelseuppdrag”.
Vid det senaste rekryteringsuppdraget jag just nu jobbar med, fick jag in 37 % kvinnor som sökte. Nytt rekord. I dagarna intervjuas fyra av uttagna kandidater. Tre av dem är kvinnor. Inte för att de är kvinnor utan för att de har högre kompetens i flera avseenden.
/ Nils-Erik