Välkommen till Styrelseakademien Jämtland
Tillsammans skapar vi en plattform för professionell styrelsekraft i vår region. Bli en del av vårt nätverk för erfarenhetsutbyte och håll din styrelsekunskap uppdaterad genom akademiens uppskattade utbildningar. Som medlem får du lägre pris på utbildningar, tillgång till ett utbud av aktiviteter, möjlighet att teckna unik styrelseförsäkring och du blir tillgänglig som kandidat för företag som söker styrelseledamöter genom vår annonseringstjänst.
Kontakt

Föreningsstämman hölls 18 mars
Tack till er som deltog undre stämman! Vi summerade året som gått och lade planer för föreningens framtida aktiviteter. Petra Colleen och Marcus Thorhuus valdes in som välkomna tillskott i styrelsen. Maria Svärdfeldt och Mariann Halvarsson valdes in för nya perioder och Juliana Gardahl Wettersten fick förtroende som ordförande ett år till. Daniel Eurenius, Kristina Andersson och Lena Henriksson har ett år kvar i styrelsen. Vi tackade av Catharina Andersson för hennes arbete i styrelsen där hon bland annat har jobbat med utbildningsverksamheten. Protokollet delas när det är signerat.
Läs mer
Lokalt ordförandenätverk
Rollen som ordförande är central i styrelsearbetet och har betydelse för ett företags utvecklingen. Som ordförande ska du leda styrelsens arbete framåt och säkerställa att det blir en effektiv och konstruktiv styrning mot ägarnas intressen och företagets mål och vision. Du fungerar som en länk mellan styrelsen och ledningen samt en kontaktpunkt mot aktieägarna och intressenter. Är du ordförande för ett bolag i Jämtland Härjedalen och intresserad av att utbyta erfarenheter och diskutera ordföranderelaterade frågor med andra i samma roll? Då är du välkommen att ansluta till vårt lokala ordförandenätverk! Anmäl ditt intresse genom att mejla jamtland@styrelseakademien.se så ser vi till att du får inbjudan till nätverket. Om vårt lokala ordförandenätverk Uppstarten av ett lokalt ordförandenätverk är sprunget ur ett uttryckt behov från flera medlemmar i vår förening och ligger i verksamhetsplan för 2025. Den 11 februari smög vi igång och träffades för lunch med ordföranderollen som tema. Då hade vi med oss vår regionala kandidat till utmärkelsen Guldklubban 2024 som inspiratör - Johan Eriksson, Dille Bolagen Aktiebolag. Vi fick även träffa restaurangbolagets, Östersunds Campusrestauranger AB:s, ordförande Anna Sörensson och lyssna till den utvecklingsresa som de har gjort med ny ägarkonstellation. Under början av juni planeras nästa träff. Välkommen, du som är ordförande!
Läs mer
Certifieringsutbildning i Östersund 6-7 maj
Äntligen är det dags igen! Nu blir det en ny omgång av vår uppskattade certifieringsutbildning med inriktning mot små och medelstora företag i Östersund. Anmäl dig nu för att säkra en plats.
Läs mer
För professionellt styrelsearbete
Som medlem i Styrelseakademien blir du en del av ett stort nätverk där vi drivs av att öka kunskapen och medvetenheten av värdet av ett professionellt styrelsearbete. Läs mer om våra utbildningar, tjänster och aktiviteter!
Läs mer
Vår lokalförening - ett lokalt nätverk
Som medlem har du goda möjligheter att påverka vilka aktiviteter som ordnas på lokal nivå. Vi ses för erfarenhetsutbyte och gemensam kunskapsutveckling. Vilken föreläsare eller inspiratör vill du lyssna på? Tipsa gärna! Du är samtidigt medlem i ett nationellt nätverk och kan ta del av ett brett utbud av aktiviteter runt om i landet.
Läs merVåra samarbetspartners

Styrelse
Kristina Andersson
Ledamot
Maria Svärdfeldt
Ledamot
Petra Colleen
Ledamot
Lena Henriksson
Ledamot
Mariann Halvarsson
Ledamot
Marcus Thorhuus
Ledamot
Daniel Eurenius
Ledamot
Valberedning
Calle Roos
Linn Nilsson
Robert Pettersson
Ekonomi och fakturahantering
Styrelseakademien Jämtland
c/o Klara Consulting i Sverige AB
Forskarens väg 3
831 40 Östersund
jamtland@styrelseakademien.se
Faktureringsadress
inbox.lev.271113@arkivplats.se
Organisationsnummer
802464-2038
Bankgiro
818-3774